Apteczka turystyczna - wyposażenie. Co powinna zawierać?
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Apteczka turystyczna to zestaw leków oraz środków pomocowo-medycznych, które mogą okazać się niezbędne podczas podróży, weekendowych wycieczek oraz wakacji. Co powinna zawierać dobrze skompletowana apteczka turystyczna?
Czym jest apteczka turystyczna?
Apteczka turystyczna to bardzo ważny element bagażu podróżnego. Niezależnie od tego, jaki jest wakacyjny kierunek, zabranie jej ze sobą jest konieczne. Nawet podczas najlepiej zorganizowanego wyjazdu może dojść do nieoczekiwanego wypadku, stłuczenia, poparzenia skóry, bądź innych przykrych zdarzeń. Wówczas apteczka może okazać się najważniejszym ekwipunkiem wycieczki, ponieważ dzięki niej możliwe będzie udzielenie pierwszej pomocy sobie lub innych osobom.
Z reguły apteczka turystyczna stanowi niewielki pakunek, w którym umieszcza się niezbędne środki ochronne, zabezpieczające, odkażające oraz leki, które powinny być dobrane według indywidualnych potrzeb przez specjalistę.
Można zakupić gotową apteczkę turystyczną z wyposażeniem, którą można uzupełnić brakującymi środkami i lekami lub skomponować własną, zindywidualizowaną apteczkę. Zawsze powinna ona być dostosowana do miejsca oraz formy wypoczynku.
Nieco inny skład będzie miała apteczka zabierana w góry, inny - do krajów tropikalnych, jeszcze inny – nad jeziora. Co więcej, odmiennie należy komponować zawartość apteczki, decydując się na górską wspinaczkę, bądź spływ kajakowy. Ponadto wybrany asortyment środków stanowiących skład apteczki powinien być dobrze zabezpieczony m.in. przed wodą, słońcem, wilgocią, wysoką temperaturą i innymi czynnikami zewnętrznymi. Najlepiej więc preparaty ratunkowo-lecznicze przechowywać w specjalnej, przeznaczonej do tego torbie.
Wyposażenie apteczki turystycznej
Co powinna zawierać apteczka turystyczna? Jak już wcześniej zostało napisane, specyfika każdej apteczki powinna korelować z miejscem docelowym podróży oraz formułą wypoczynku. Dobrze jest jednak zabrać do niej środki, które będą stanowiły bazę ratunkowo-medyczną. Są to m.in.:
- środki opatrunkowe (1 bandaż elastyczny, 2-3 bandaże zwykłe, plastry zwykłe, paski do zamykania ran, plastry z opatrunkiem, jałowe gazy, sól fizjologiczna, woda utleniona lub preparat odkażający, preparaty na skaleczenia);
- indywidualnie dobrane leki, wskazane przez specjalistę – jeśli jest taka konieczność;
- środki na oparzenia, obrzęki, stłuczenia;
- preparaty na owady;
- akcesoria apteczne (np. małe nożyczki, chusta trójkątna, rękawiczki jednorazowe, maska do sztucznego oddychania, płachta ratunkowa NRC, pinceta, agrafki).
Oczywiście apteczka na wyjazd z dzieckiem powinna być poszerzona o medykamenty i inne składniki, które będą dostosowane np. do jego wieku, szczególnych uwarunkowań, wymagań i stanu zdrowia. Na pewno też ze względu na żywiołowość dzieci należy spakować do apteczki wystarczającą ilość preparatów na skaleczenia i oparzenia.
Apteczka turystyczna w góry
Jaki powinien być ratunkowo-medyczny ekwipunek w góry? Przede wszystkim powinna to być mała apteczka turystyczna. Kompaktowy rozmiar umożliwi swobodne spakowanie jej do plecaka.
W związku z tym, że górskie wycieczki wyróżniają się wysokim stopniem ryzyka, jeśli chodzi o wypadkowość, przed wyruszeniem na szlak należy odpowiednio się przygotować. Wyposażenie apteczki w góry, oprócz wyżej opisanych środków, powinno zawierać środki na otarcia i skaleczenia. Dodatkowo nie może zabraknąć akcesoriów do opatrywania ran, zwichnięć czy złamań kończyny.
Dodatkowo do apteczki turystycznej zabieranej w góry należy włożyć repelent, a także coś wzmacniającego (dobrze sprawdzi się tutaj baton energetyczny, czekolada, banan, słodka herbata bądź specjalistyczny medykament, np. glukoza do rozpuszczenia w wodzie).
Wyruszając na górską wycieczkę warto pamiętać również o folii NRC (tzw. koc ratunkowy, który posiada 2 powierzchnie – złotą i srebrną, jedna ma właściwości ogrzewające, druga – chłodzące organizm), oraz głośnym gwizdku, który pomoże wezwać pomoc.
Apteczka na wyjazd za granicę
Apteczka zabierana na wakacje powinna być dostosowana do miejsca, w które się wyjeżdża. Podstawą powinna być apteczka turystyczna opisana wcześniej. Jeśli podróż ma być długa i odbywać się autem, apteczka w podróży samochodowej powinna być pod ręką, tak żeby w każdej chwili móc skorzystać z umieszczonych w niej środków.
Apteczka na wyjazd zagranicę powinna zostać doposażona o preparaty, które mogą okazać się pomocne w kraju, które stanowi cel wyprawy, np. szczególny rodzaj preparatów przeciwko owadom.
Przed zagranicznym wyjazdem, szczególnie do krajów tropikalnych, najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby zalecił konkretne farmaceutyki, których zabranie jest konieczne w daną podróż.
Poza tym nie można zapomnieć o ochronie przed słońcem. Należy zabrać kremy oraz okulary z filtrami przeciwsłonecznymi, a także preparaty łagodzące po nadmiernej ekspozycji ciała na słońce.
Przed podróżą do niektórych państw medycy zalecają specjalistyczne szczepienia, np. durowi brzusznemu, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby, cholerze itp.
Powiązane artykuły:
Apteczka pierwszej pomocy – co należy posiadać na wypadek ran i oparzeń >>
Opatrywanie ran - pierwsza pomoc >>
Oparzenia termiczne – czym są i jak ich unikać? Pierwsza pomoc >>
Autor: Olga Tomaszewska
Konsultacja merytoryczna: lekarz Katarzyna Kulig
Bibliografia:
1. https://medycynatropikalna.pl/kraj/indie/ [data dostępu: 23.03.2021 r.].
2. https://www.skalnik.pl/blog/co-powinna-zawierac-apteczka-turystyczna/?gclid=CjwKCAjwgOGCBhAlEiwA7FUXkron-ZHkHqJVjsQvRh3gZF8NHTBU6CNeQhWh6n0OTsAFdmZdKgo0URoCfSMQAvD_BwE [data dostępu: 23.03.2021 r.].
3. Kopta Andrzej, Kwalifikowana pierwsza pomoc, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2021, Warszawa, 1, ISBN 9788320050295.
HELP/151/02-2021
Help4Skin
Poznaj serię produktów Help4Skin
Rany
Kompendium wiedzy nt. gojenia ran
Rany
Oparzenie żelazkiem – co robić? Pierwsza pomoc
Oparzenie żelazkiem bywa bardzo bolesne, ponieważ stopa urządzenia rozgrzewa się niekiedy do temperatury ponad 200⁰C. Co robić, by złagodzić ból, przyspieszyć gojenie i zniwelować ryzyko powstania ...
Rany
Oktenidyna – czym jest i jak działa na rany?
Oktenidyna to substancja znana od końca lat 80-tych, wykazująca działanie antyseptyczne. Na czym dokładnie ono polega? Kiedy warto sięgać po ten środek?
...Rany
Właściwości oleju rycynowego – jakie są? Działanie
Współcześnie coraz chętniej powraca się do metod medycyny naturalnej i korzysta z jej dobrodziejstw. Różnego rodzaju napary, wyciągi i olejki mogą niekiedy skutecznie wspierać tradycyjną terapię lu...
Rany
Karnozyna - co to jest i jak działa na skórę?
Karnozyna to substancja, która przyspiesza gojenie ran. Sprawdź, czym dokładnie jest karnozyna, jak działa na skórę oraz gdzie występuje.
...Rany
Postępowanie terapeutyczne w przypadku ran ostrych i przewlekłych (część 1).
Skóra jest największym narządem człowieka, pełniącym funkcję barierową i ochronną, biorącą udział w regulacji cieplnej, gospodarce wodnej, odpowiedzi immunologicznej i syntezie witamin. Jako najbar...
Rany
Postępowanie terapeutyczne w przypadku ran ostrych i przewlekłych (część 2).
Skóra jest największym narządem człowieka, pełniącym funkcję barierową i ochronną, biorącą udział w regulacji cieplnej, gospodarce wodnej, odpowiedzi immunologicznej i syntezie witamin. Jako najbar...
Rany
Postępowanie terapeutyczne w przypadku ran ostrych i przewlekłych (część 3).
Skóra jest największym narządem człowieka, pełniącym funkcję barierową i ochronną, biorącą udział w regulacji cieplnej, gospodarce wodnej, odpowiedzi immunologicznej i syntezie witamin. Jako najbar...
Rany
Postępowanie terapeutyczne w przypadku ran ostrych i przewlekłych (część 4).
Skóra jest największym narządem człowieka, pełniącym funkcję barierową i ochronną, biorącą udział w regulacji cieplnej, gospodarce wodnej, odpowiedzi immunologicznej i syntezie witamin. Jako najbar...
Rany
Jak wspomóc leczenie odleżyn?
Odleżyna to ognisko martwicy skóry, obejmujące często tkankę podskórną a czasami mięśnie i kości, powstające w wyniku długotrwałego ucisku i niedotlenienia tkanek. Odleżyny mogą powstawać także w o...
Rany
O gojeniu ran na mokro
Przez dziesiątki lat medycyna zalecała dla szybszego leczenia ran zakładanie opatrunków wysuszających, które wchłaniały wydostająca się z ran treść, najpierw krwistą, potem surowiczą. Opatrunki tak...
Pęknięcia skóry
Plaster w żelu na gojenie ran
Doskonałym i bardzo nowoczesnym rozwiązaniem do zaopatrywania ran są plastry w żelu. Opatrunki te nie tylko chronią ranę przed zabrudzeniem, ale także przyspieszają regenerację skóry.
...Rany
Gojenie ran przewlekłych
W zależności od szybkości gojenia rany dzielimy na ostre i przewlekłe. Rany ostre nie stanowią poważnego problemu medycznego ponieważ goją się szybko, zwykle w ciągu 2-7 dni. Z kolei rany przewlekł...
Pęknięcia skóry
Opatrunki w warunkach domowych
Doskonałe i bardzo nowoczesne rozwiązanie do samodzielnego zaopatrywania ran stanowią plastry w żelu. Opatrunki te nie tylko chronią ranę przed zabrudzeniem, ale także przyspieszają regenerację skó...
Rany
Wspomaganie leczenia stopy cukrzycowej
Stopa cukrzycowa to jedno z przewlekłych powikłań cukrzycy, mogące występować u chorych na cukrzycę typu 1 i cukrzycę typu 2, które w krótkim czasie może doprowadzić do ciężkiego inwalidztwa. Wedłu...
Rany
Jak leczyć otarcia pięt?
Najczęstsza przyczyna otarć pięt to nowe, niewygodne obuwie. Podczas noszenia takich butów w pierwszej kolejności pojawiają się otarcia. W miejscu, gdzie but jest zbyt ciasny lub za duży, wyskakuje...
Rany
Jak przyspieszyć gojenie ran?
Gojenie się ran to złożony proces, w który zaangażowane są komórki skóry, krwi, układ odpornościowy oraz szereg krążących w organizmie substancji. Proces gojenia rany rozpoczyna się praktycznie zar...
Rany
Fakty i mity w leczeniu ran i oparzeń
Z ranami i oparzeniami mamy do czynienia na co dzień. Każdy z nas ma podstawową wiedzę w tym zakresie i potrafi na swój sposób sobie z nimi radzić. Jednak w postępowaniu z ranami i oparzeniami funk...
Rany
Metody leczenia ran
W pierwszej kolejności należy obejrzeć miejsce zranienia i ocenić czy będzie konieczna konsultacja z lekarzem. Szczególnie należy ocenić ranę pod kątem jej typu, głębokości, nasilenia krwawienia, s...
Rany
Oczyszczanie i dezynfekcja ran
Opatrunki zakładane na rany cechują się większą skutecznością, gdy przed ich założeniem poddamy ranę właściwym zabiegom oczyszczającym. Regularne powtarzanie tych czynności skraca znacząco okres le...
Rany
Jak leczyć zadrapania, skaleczenia i rany u dziecka?
Zadrapania, skaleczenia i rany stanowią dosyć powszechny problem w grupie dzieci. Przyczynia się do tego ich duża ruchliwość oraz ciekawość świata. Do powstania niewielkich urazów najczęściej docho...
Rany
Rany jatrogenne – sposoby leczenia
Rany jatrogenne to rany powstające w wyniku działania lekarza lub innego pracownika służby zdrowia, który tworzy je w celu diagnostyki lub w związku z prowadzonym leczeniem. Rany jatrogenne z założ...
Rany
Fazy gojenia się rany
Rana to przerwanie anatomicznej ciągłości tkanek lub ich uszkodzenie pod wpływem działania czynnika uszkadzającego. Do klasycznych cech rany zaliczamy: ból, krwawienie i zianie. Zianie, czyli rozwa...
Rany
Jak przebiega gojenie się ran i skaleczeń
Czas i przebieg procesu gojenia się rany zależą od wielu czynników. Duży wpływ na przebieg procesu gojenia się rany mają cechy rany, tj. jej rozmiar, kształt, rodzaj, ilość uszkodzonych tkanek, cia...
Rany
Rodzaje ran i skaleczeń
Zgodnie z definicją raną nazywamy anatomiczne przerwanie ciągłości powłok zewnętrznych (skóry, błony śluzowej) oraz znajdujących się głębiej tkanek pod wpływem działania czynnika uszkadzającego. Do...
Rany
Rany szarpane - leczenie i gojenie
Rana szarpana to rana powstająca w wyniku gwałtownego działania zakrzywionego narzędzia o tępej lub kanciastej krawędzi, np. haka lub bosaka, który działa skośnie lub stycznie do powierzchni ciała....
Rany
Urazy – przecięcia i rany szarpane
W pierwszej kolejności należy dokładnie obejrzeć miejsce zranienia i ocenić czy będzie konieczna konsultacja z lekarzem. W przypadku gdy rana nie wymaga konsultacji lekarskiej pierwszym działaniem ...
Rany
Leczenie ran, skaleczeń
Rany i skaleczenia stanowią powszechny problem, z którym spotykamy się zarówno życiu codziennym jak i w pracy zawodowej. Wyróżniamy wiele podziałów ran i skaleczeń, które oparte są m.in. na rodzaju...
Rany
Sposoby na sączące się rany
Ran sączących nie należy dotykać, pod żadnym pozorem nie wolno przebijać powstałych pęcherzy. Wynika to z faktu, że naskórek w nich odbudowuje się bardzo powoli i jest niezwykle wrażliwy a każdy do...
Rany
Rany chirurgiczne
Każda rana chirurgiczna wymaga szczególnej pielęgnacji, o czym są informowani pacjenci przez personel medyczny w momencie opuszczenia szpitala. Powierzchnię rany chirurgicznej należy dezynfekować z...
Pęknięcia skóry
Leczenie pęknięć skóry
Biorąc pod uwagę fakt, że pęknięcia skóry to właściwie drobne rany to aby przyspieszyć ich gojenie można wykorzystać preparaty stosowane z powodzeniem w leczeniu drobnych ran. W celu zapobiegania w...
Pęknięcia skóry
Pękanie skóry dłoni i stóp - jak sobie radzić?
Pękająca skóra na dłoniach pojawia się najczęściej na opuszkach palców, zgięciach palców, na skórze pomiędzy palcami, wokół paznokci, a także na wybranych fragmentach skóry dłoni lub na całych dłon...
Skóra
Witamina E na skórę - jak działa?
Witamina E na skórę działa regenerująco. Jako najważniejszy z antyoksydantów, ułatwia i przyspiesza gojenie ran, wspiera leczenie drobnych pęknięć oraz spierzchnięć. Zobacz, dlaczego jest nazywana ...
Pęknięcia skóry
Pękająca skóra na dłoniach - dlaczego pęka? Sposoby
Pękająca skóra na dłoniach to częsta dolegliwość w okresie jesienno-zimowym. Na popękaną skórę dłoni, niezależnie od pory roku, najczęściej narzekają ponadto pracownicy służby zdrowia oraz osoby za...
Pęknięcia skóry
Pękająca skóra na stopach - dlaczego pęka i jak się pozbyć?
Pękającą skóra na stopach to częsta dolegliwość w codziennej praktyce dermatologów, podologów oraz kosmetyczek. Sprawdź, dlaczego pęka skóra na stopach oraz jak można sobie radzić z tym problemem s...
Rany
Ziarninowanie - co to jest i jak przyspieszyć gojenie rany?
Ziarninowanie jest jednym z dwóch podstawowych sposobów gojenia się ran - tym trudniejszym, dłuższym i wymagającym bardziej starannej pielęgnacji. Zobacz, na czym polega mechanizm proces zasklepian...
Rany
Wysięk z rany - czym jest i jaki opatrunek stosować?
Wysięk z rany jest skutkiem miejscowej reakcji zapalnej. Jeśli jest niewielki lub umiarkowany, sprzyja procesom gojenia. Jednak gdy staje się zbyt obfity lub przeciwnie – nie ma go w ogóle – uraz l...