Opatrunek żelowy w sprayu

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Innowacyjne opatrunki w sprayu stopniowo wypierają klasyczne opatrunki suche w formie plastrów i bandaży. Sprawdź, jak działa opatrunek w aerozolu, kiedy warto z niego skorzystać oraz jak go stosować.

Opatrunek żelowy w sprayu

Czym jest opatrunek w sprayu?

Czasy stosowania gazy i wody utlenionej na rany powoli odchodzą w zapomnienie. Obecnie rynek apteczny ma do zaoferowania całą gamę różnego rodzaju innowacyjnych opatrunków. Do nowości w dziedzinie opatrywania ran należy opatrunek w sprayu. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość bezdotykowego nakładania, co zmniejsza ryzyko zainfekowania rany do minimum. Taki opatrunek sprawdzi się zwłaszcza w przypadku ostrych i przewlekłych ran, obarczonych ryzykiem zakażenia.

Kolejną zaletą plastrów w sprayu na rany jest to, że zazwyczaj mają one formę żelu hydrokoloidowego, który tworzy wokół rany wilgotne środowisko, przez co przyspiesza gojenie. Dodatkowo żel nie przywiera do rany, dzięki czemu gwarantuje bezbolesną zmianę opatrunku, a jednocześnie nie przepuszcza wody i chroni przed zanieczyszczeniami i środowiskiem zewnętrznym.

Działanie opatrunku w sprayu

Wielu pacjentów zastanawia się, jak działa opatrunek w aerozolu. Generalnie spray umożliwia bezdotykowe nałożenie żelu hydrokoloidowego, który zapewni ranie wilgotne środowisko.

Żele hydrokoloidowe zrewolucjonizowały leczenie ran, gdyż wilgotne środowisko, które tworzą, nie tylko przyspiesza proces gojenia, ale dodatkowo zmniejsza ryzyko powstawania blizny. Na ranie, która goi się w suchym środowisku powstaje strup, a cały proces gojenia zachodzi pod nim. Po odpadnięciu strupa na skórze może pojawić się blizna. Wilgotne środowisko wokół rany sprawia, że strup nie powstaje, a dodatkowo jest ono niezbędne do wzrostu keratynocytów — komórek naskórka, dzięki którym dochodzi do regeneracji uszkodzonej skóry.

Działanie opatrunku w aerozolu jest ponadto uzależnione od znajdujących się w nim substancji aktywnych. Na rynku dostępne są na przykład preparaty wzbogacone karnozyną – dwupeptydem, który występuje naturalnie w skórze. Karnozyna wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, a dodatkowo redukuje poziom prozapalnych cytokin w skórze, dzięki czemu przyspiesza gojenie ran.

Kiedy stosować opatrunek w sprayu?

Na jakie rany można stosować opatrunek w sprayu? Podstawowym przeznaczeniem opatrunków hydrokoloidowych są rany trudno gojące się, takie jak odleżyny i owrzodzenia nóg (między innymi powstałe w wyniku stanów cukrzycowych).

Żele hydrokoloidowe sprawdzą się w przypadku ran pooperacyjnych. Można także stosować opatrunek w sprayu na oparzenia pierwszego i drugiego stopnia. Należy jednak pamiętać, że opatrunki hydrokoloidowe nie są wskazane w przypadku oparzeń trzeciego stopnia. Tego typu rany wymagają specjalistycznego leczenia w warunkach szpitalnych.

Warto podkreślić, że żel hydrokoloidowy sprawdzi się także w przypadku mniej poważnych ran. Z powodzeniem można go aplikować na otarcia i zadrapania.

Opatrunek w sprayu dla dzieci

Rodzice polecają stosowanie plastrów w sprayu na rany u dzieci, głównie ze względu na możliwość bezbolesnej zmiany opatrunku.

Kolejną zaletą opatrunku w sprayu dla dzieci jest to, że tworzą na ranie powłokę, chroniącą przed zanieczyszczeniami oraz nieprzepuszczającą wody. Zaś możliwość bezdotykowego nakładania opatrunku znacząco przyspiesza opatrywanie rany, co ma znaczenie w przypadku ruchliwych maluchów.

Większość dostępnych na rynku preparatów może być stosowana u dzieci powyżej 2 lat. Jednakże należy pamiętać, że przed użyciem każdego preparatu należy przeczytać ulotkę i zalecenia producenta.

Jak stosować opatrunek w sprayu?

Stosowanie opatrunku w sprayu jest uzależnione od konkretnego produktu i zaleceń producenta. Niemniej można wyróżnić kilka punktów, które dotyczą większości opatrunków. Przed nałożeniem każdego opatrunku należy umyć ręce. Kolejny krok to dezynfekcja rany. Jeśli rana jest otwarta, to przed nałożeniem preparatu warto ją osuszyć sterylną gazą. Po dezynfekcji i ewentualnym osuszeniu rany nakłada się opatrunek w sprayu, zgodnie z zaleceniami. W czasie wykonywania tej czynności należy trzymać aplikator z dala od rany, aby jej nie zainfekować. W razie potrzeby na opatrunek w sprayu można nałożyć plaster lub bandaż.

Co bardzo ważne, inaczej należy postępować w przypadku oparzeń. Po pierwsze, ranę oparzeniową należy jak najszybciej schłodzić pod bieżącą wodą. Zalecany czas schładzania to około 20 minut. W przypadku oparzenia dużej powierzchni ciała nie powinno się używać zimnej wody a jedynie takiej o temperaturze ok 15 stopni Celsjusza. Po ochłodzeniu rany i jej dezynfekcji można zastosować opatrunek w aerozolu, jednakże przed tym powinno się ocenić stopień oparzenia. Większość preparatów w sprayu przyspieszających gojenie stosuje się bowiem na powierzchniowe oparzenia skóry (I i II stopnia).

Powiązane artykuły:

Żel hydrokoloidowy - co to jest i jak stosować? >>
Plaster w żelu na gojenie ran >>
Opatrunki w warunkach domowych >>

 

Autor: Joanna Woźniak
Konsultacja merytoryczna: dr n.med. Katarzyna Kulig

Bibliografia:
1. Roczniak W., Babuśka-Roczniak M., Zahaczewski K., Marek H., Jakubowski K., Wojtanowska M., Cipora E., Postępowanie przedszpitalne i szpitalne w ciężkich oparzeniach ciała. Opis przypadku, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2017, Tom 23, Nr 1, 68–72.
2. Remigiusz Zięba, Karnozyna – aktywność biologiczna i perspektywy zastosowanie w farmakoterapii, WIADOMOŚCI LEKARSKIE 2007, LX, 1–2.
3. Katarzyna Kiliś-Pstrusińska, Karnozyna i karnozynaza a choroby nerek, Postępy Hig Med Dosw (online), 2012; 66: 215-221.

HELP/187/06-2021

Data publikacji: 03.12.2021

Pierwsza pomoc

Kompendium wiedzy nt. pierwszej pomocy

Opatrunki w leczeniu ran
Pierwsza pomoc
Opatrunki w leczeniu ran

Firmy produkujące materiały opatrunkowe tworzą coraz nowsze i skuteczniejsze opatrunki na rany. Wraz z rozwojem nowoczesnej technologii zwykła gaza została dawno wyparta. Podobnie jest teoria, że r...

Apteczka pierwszej pomocy – co należy posiadać na wypadek ran i oparzeń
Pierwsza pomoc
Apteczka pierwszej pomocy – co należy posiadać na wypadek ran i oparzeń

Zgodnie z definicją raną nazywamy anatomiczne przerwanie ciągłości powłok zewnętrznych (skóry, błony śluzowej) oraz znajdujących się głębiej tkanek pod wpływem działania czynnika uszkadzającego, kt...

Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc
Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc

Oparzenia u dzieci są znacznie głębsze niż u osoby dorosłej, co związane jest z tym, że skóra dziecka jest nieporównywalnie cieńsza od skóry osoby dorosłej. To oparzenie, które u osoby dorosłej wyw...

Skaleczenia i rany – pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc
Skaleczenia i rany – pierwsza pomoc

Skaleczenie, czyli rana to anatomiczne przerwanie ciągłości powłok zewnętrznych (skóry lub błony śluzowej) oraz głębiej położonych tkanek pod wpływem działania czynników uszkadzających.

...
Pierwsza pomoc przy oparzeniach
Pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Pierwszą pomocą przy oparzeniach, niezależnie od rodzaju oparzenia, powinno być jak najszybsze schłodzenie oparzonej powierzchni pod zimną, bieżącą wodą przez około 20 minut lub do ustania bólu. W ...

Opatrywanie ran - pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc
Opatrywanie ran - pierwsza pomoc

Rodzaj opatrunku dobiera się indywidualnie do danej rany. Pod uwagę bierze się przede wszystkim ilość wysięku oraz współwystępujące zakażenie rany. Opatrunki jałowe stosuje się bezpośrednio na ranę...

Żel hydrokoloidowy - co to jest i jak stosować?
Pierwsza pomoc
Żel hydrokoloidowy - co to jest i jak stosować?

Żele i opatrunki hydrokoloidowe to jedno z najcenniejszych osiągnięć przemysłu farmaceutycznego w dziedzinie leczenia ran. Pomagają one w leczeniu nie tylko skaleczeń czy otarć, ale także powierzch...

 
•