Wymrażanie kurzajek - na co zwrócić uwagę wybierając produkt?
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Wymrażanie kurzajek to powszechna i ogólnie dostępna metoda usuwania brodawek wywoływanych przez wirusa HPV. Zabieg ten standardowo wykonywany jest w profesjonalnych gabinetach lekarskich, ale z powodzeniem można go stosować również w domu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego preparatu do usuwania brodawek (kurzajek) oraz jak go prawidłowo stosować.
Na czym polega wymrażanie kurzajek?
Kurzajki to termin używany w języku potocznym do określenia brodawek, czyli grudkowych zmian skórnych wywoływanych przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV (ang. human papilloma virus). Zazwyczaj mają one postać niewielkich grudek o nieco okrągłych lub nieregularnych kształtach i szorstkiej (brodawkowatej) powierzchni. Z reguły przyjmują kolor skóry lub są nieco żółte, ewentualnie żółtobrązowe. Występują pojedynczo lub w skupiskach. Przeważnie nie są bolesne, a otaczająca je skóra nie wykazuje stanu zapalnego. Wyjątkiem są brodawki głębokie, które mogą nawet utrudniać chodzenie.
W głównej mierze ujawniają się na powierzchni palców rąk i na wałach paznokciowych. Ten obszar zarezerwowany jest dla brodawek zwykłych. Brodawki podeszwowe i mozaikowe zajmują z kolei podeszwy stóp i skórę palców nóg. Najczęściej można się nimi zarazić poprzez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą, ale również w wyniku używania wspólnych przedmiotów codziennego użytku, korzystania z basenów, czy saun oraz usług salonów kosmetycznych.
A jak można się ich pozbyć? Z pewnością nie należy ich zdrapywać, ani próbować samodzielnie wycinać. Istnieje kilka metod terapeutycznych, zarówno farmakologicznych, jak i zabiegowych. Można wśród nich wymienić krioterapię, elektrokoagulację, złuszczanie zmian skórnych płynami keratolitycznymi, usuwanie chirurgiczne, czy przy pomocy lasera. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów jest wymrażanie kurzajki. Na czym polega?
Wymrażanie brodawek opiera się na wykorzystywaniu właściwości ciekłego azotu, który aplikuje się wprost na zmianę. Taki zabieg można wykonać w profesjonalnym gabinecie dermatologicznym.
Tuż przed kluczową procedurą kurzajkę zmiękcza się roztworem kwasu salicylowego. Następnie ciekły azot wymraża zmianę na skórze. Sam czas zabiegu jest bardzo krótki, a przyłożenie aplikatora nie trwa dłużej niż 30 sekund. Można wówczas odczuwać pewien dyskomfort, czyli miejscowe szczypanie, pieczenie, uczucie zimna lub świąd.
Taki zabieg sprawia, że brodawka przyjmuje postać pęcherza, który z czasem wysycha, zmienia się w strup i w ciągu ok. 14 dni odpada. W ten sposób ciekły azot niszczy naskórek zainfekowany HPV.
Tak wygląda wymrażanie kurzajek u dermatologa przy pomocy specjalistycznego sprzętu. A w jaki sposób można tego dokonać w domu?
Domowe wymrażanie kurzajek
Wymrażanie brodawek w domu nieco różni się od tego w gabinecie dermatologicznym. Przede wszystkim w domowych warunkach do wymrażania wykorzystuje się mieszaninę innych skroplonych gazów, które po rozprężeniu uzyskują wyższą temperaturę ujemną niż azot.
Należy pamiętać, że przed wymrażaniem w domu trzeba odpowiednio wcześniej upewnić się, czy na sto procent mamy do czynienia z brodawką powstałą na skutek zakażenia wirusem HPV, aby samodzielnie nie usuwać innych zmian skórnych.
Jak zabrać się za wymrażanie kurzajki w domowych warunkach? W pierwszej kolejności należy nabyć odpowiedni preparat do usuwania brodawek i kurzajek metodą krioterapii, który jest dostępny w aptece. Przed wykonaniem kolejnych kroków trzeba przeczytać instrukcję dołączoną do konkretnego produktu i dokładnie stosować się do zaleceń.
Procedura jest podobna do tej wykorzystywanej u dermatologa. W tym przypadku otrzymujemy mały pojemnik z aerozolem, na który zakłada się specjalny aplikator piankowy. W zbiorniczku mamy zazwyczaj odmierzoną dawkę skroplonych gazów, wystarczy więc przyłożyć aplikator do brodawki, przycisnąć specjalną zatyczkę przez ok. sekundę i zamrozić kurzajkę.
Obszar skóry, który zetknie się z płynem, staje się biały. Można wówczas odczuwać wspomniany wcześniej dyskomfort, czyli pieczenie, szczypanie, czy lekki ból. To całkowicie normalna reakcja, więc nie należy się nią przejmować.
Po zabiegu wokół brodawki powstanie niewielki pęcherzyk, który ułatwi jej odpadnięcie. Po ok. 10-14 dniach kurzajka zanika lub odrywa się samoistnie, a w jej miejscu z czasem pojawia się zdrowy naskórek.
W wielu przypadkach do zlikwidowania problemu wystarczy nawet jeden zabieg. Wyjątkiem są bardziej oporne kurzajki lub ich większe skupiska. W takich przypadkach konieczne może być powtórzenie wymrażania po upływie dwóch tygodni. Zabieg można powtarzać 3-4 razy, zachowując czternastodniowe odstępy. Jeśli jednak po 4 próbach nie będzie widać poprawy, to należy koniecznie zgłosić się do lekarza.
Zalety wymrażania kurzajek
Krioterapia uznawana jest za jedną z najbardziej efektywnych metod usuwania brodawek. Co przemawia za jej wykorzystywaniem?
Na liście zalet wymrażania kurzajek wymienia się m.in.:
- wysoką skuteczność,
- bezpieczeństwo stosowania,
- krótki czas całej procedury,
- szybkie efekty, nawet po jednym zabiegu,
- wymrażanie brodawek, aż do korzenia,
- możliwość samodzielnego wykonania,
- niewielkie ryzyko powstawania blizn (ujawniają się głównie po nieodpowiednim wykonaniu zabiegu),
- prosta i intuicyjna aktywacja oraz aplikacja produktu,
- brak konieczności znieczulania,
- stosunkowo niski koszt,
- łatwy proces gojenia, który pozwala na normalne funkcjonowanie.
Prawidłowo przeprowadzony zabieg nie naraża pacjenta na przenoszenie wirusa w inne obszary skóry i nadkażenie zmiany. Umożliwiają to również jednorazowe aplikatory, które znaleźć można w opakowaniach preparatów przeznaczonych do samodzielnego użytku.
Wymrażanie kurzajek u dzieci
Dużym plusem usuwania kurzajek przy pomocy ciekłego azotu lub innych skroplonych gazów jest możliwość stosowania tego zabiegu u dzieci (jednak zawsze wymaga to konsultacji lekarskiej lub zweryfikowania grupy wiekowej z ulotką dołączoną do opakowania). Żaden malec, podobnie z resztą jak większość dorosłych, nie byłby zachwycony żadną metodą chirurgiczną, czy taką, która wymaga cierpliwości i długiej procedury.
Wymrażanie kurzajek jest na tyle szybkie i niemalże bezbolesne, że dziecko nie zdąży się ani znudzić, ani wiercić, a nawet specjalnie przestraszyć. Chwila dyskomfortu i problem znika w ciągu dwóch tygodni. W tym czasie można dziecku zabezpieczać miejsce kolorowym opatrunkiem, aby nie kusiło malucha drapanie miejsca po kurzajce.
W przypadku dzieci, na zabieg wymrażania brodawek można udać się do lekarza, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać go w domu, przy pomocy opisywanego preparatu. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto uprzednio skonsultować się ze specjalistą.
Powiązane artykuły:
Jak pozbyć się kurzajki? Na stopach u dzieci i dorosłych >>
Fakty i mity na temat brodawek >>
Jak wygląda kurzajka? Na początku i wyleczona >>
Autor: Marta Roszkowska
Konsultacja merytoryczna: lekarz Katarzyna Kulig
Bibliografia:
1. Justyna Broniarczyk, Maria Magdalena Koczorowska, Julia Durzyńska, Alicja Warowicka, Anna Goździcka-Józefiak: Struktura i właściwości wirusa brodawczaka ludzkiego, biotechnologia, 3 (90) 126–145 2010, [dostęp online: 10.11.2021].
2. J.F. Bourke, J. Berth-Jones, P.E. Hutchinson: Cryotherapy of common viral warts at intervals of 1, 2 and 3 weeks, Wiley Online Library, British Journal of Dermatology, [dostęp online: 10.11.2021].
3. Andrzej Kaszuba: Dermatologia - diagnostyka różnicowa, Urban & Partner, Wrocław 2009. ISBN 978-83-7609-039-9.
4. Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone droga płciową, wyd. 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN: 978-83-200-4707-3.
5. Boni E. Elewski, Lauren C. Hughey, Margaret E. Parsons: Diagnostyka różnicowa chorób skóry, red. wyd. pol. Andrzej Kaszuba, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2007, wyd.1, ISBN: 978-83-60290-03-3.
6. Maria Błaszczyk-Kostanecka, Hanna Wolska H.: Dermatologia w praktyce. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3715-9.
HELP/150/02-2021
Help4Skin
Poznaj serię produktów Help4Skin
Kurzajki
Kompendium wiedzy nt. kurzajek i brodawek
Kurzajki
Czy brodawki są zaraźliwe?
Brodawki wirusowe to zmiany skórne wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Grupa brodawek obejmuje: brodawki skórne czyli zwykłe, brodawki płaskie, brodawki okołopaznokciowe, brodawki st...
Kurzajki
Metody leczenia brodawek – metody z apteki i z gabinetu lekarskiego
Leczenie brodawek jest trudne. Powstawaniu brodawek sprzyja spadek odporności, czyli chociaż wiele osób miało kontakt z wirusem to nie wszystkie będą miały zmiany chorobowe.
...Kurzajki
Fakty i mity na temat brodawek
Brodawki, zwane potocznie kurzajkami, są częstym schorzeniem skóry, które dotyczy wszystkich grup wiekowych. Z uwagi na fakt, że zmiany te są zakaźne oraz nierzadko sprawiają duże problemy lecznicz...
Kurzajki
Co to jest brodawka wirusowa?
Brodawki wirusowe, potocznie zwane kurzajkami, to zwykle niewielkie narośla na skórze lub błonie śluzowej wywołane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Brodawki skórne dotyczą 7-10 % pop...
Kurzajki
Jak wygląda kurzajka? Na początku i wyleczona
Jak wygląda kurzajka? Gdzie najczęściej występuje? W jaki sposób ją usunąć? Kiedy można uznać, że zmiana skórna została wyleczona? Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziesz w artykule.
...Kurzajki
Brodawki podeszwowe - budowa. Jak usunąć?
Brodawki podeszwowe to nieestetycznie wyglądające zmiany skórne pojawiające się na stopie. Jak się ich pozbyć? Czy istnieją jakieś skuteczne metody na ich usunięcie?
...Kurzajki
Jak pozbyć się kurzajki? Na stopach u dzieci i dorosłych
Jak się pozbyć kurzajki – to pytanie zadaje sobie każdy, kto zaobserwował na swojej skórze niewielką, szorstką brodawkę. Istnieje wiele sposobów usuwania kurzajek. Sprawdź, które są skuteczne.
...Kurzajki
Kurzajka na palcu - u nóg i ręki. Jak usunąć?
Kurzajka na palcu zwykle nie powoduje poważnych dolegliwości, jednakże warto wiedzieć, że jest zmianą zakaźną, a zatem może przenosić się w inne miejsca lub z jednej osoby na drugą. Sprawdź, od cze...